Logitech lanseaza cea mai avansata tastatura mecanica de gaming din lume


Logitech G910_DETAIL2Logitech G910 Orion Spark dispune de switch-uri noi mecanice Romer-G, iluminare RGB inteligenta si Arx Control Integration

Logitech lanseaza astazi G910 Orion Spark RGB Mechanical Keyboard. Tastatura dispune de noi switch-uri mecanice Romer-G exclusive ce ofera o actionare mai rapida cu 25 de procente in comparatie cu oricare alt model de switch mecanic, durabilitate prelungita si iluminare inteligenta.

“Aceasta tastatura este rezultatul unui proces indelung de dezvoltare din partea echipei noastre. Aceasta incorporeaza idelile gamerilor si atletilor eSports care ne-au ajutat la crearea unui dispozitiv mecanic de generatie viitoare,” a precizat Vincent Tucker, director al segmentului Logitech gaming. “Echipa noastra a fost insarcinata cu dezvoltarea unei tastaturi care imbunatateste notabil experienta de gaming, iar Logitech Orion Spark indeplineste aceasta misiune.”

Logitech G910_2

Switch-uri mecanice Romer-G rapide, sensibile, durabile

Orion Spark dispune de noi switch-uri exclusive Romer-G, componente ce nu pot fi gasite intr-o alta tastatura. Dispunand de un punct de actionare de 1,5 mm, switch-urile Romer-G inregistreaza apasarile tastei mai rapid cu pana la 25 de de procente fata de alte switch-uri mecanice de pe piata. Durabilitatea lor este imbunatatita la 70 de milioane de apasari de taste.

Iluminare RGB inteligenta

Iluminarea pentru fiecare tasta a tastaturii Orion Spark poate fi personalizata individual, utilizatorii putand selecta dintr-o paleta de 16,8 milioane de culori. Utilizatorii pot desemna tastele cu culoarea preferata astfel incat sa acceseze rapid diferite comenzi sau sa stabileasca iluminarea in functie de fiecare joc in parte. Iluminarea este centrata in interiorul fiecarui switch si este controlata de o optica precisa, care asigura ca literele inscriptionate pe fiecare tasta sunt iluminate in mod egal.

Logitech G910_DETAIL1

Integrare Arx Control

Arx Control este o noua aplicatie dezvoltata de Logitech G care functioneaza cu Logitech Gaming Software si care ofera o multitudine de informatii pe dispozitivul mobil: detalii depre inteligenta in-game, informatii despre performanta sistemului sau despre comenzile media. Folosind Arx Control, dezvoltatorii de jocuri SDK pot crea applet-uri personalizate pentru a oferi continut unic jocului lor. Dezvoltatori majori precum Valve au dezvoltat deja modele si cauta modalitati de integrare pentru platforma Steam si pentru popularele lor jocuri. Tastatura Orion Spark dispune de un dock special ce suporta dispozitivele iOS si Android, oferind astfel acces usor la informatiile Arx Control.

Logitech G910_XRAY_

Noua butoane programabile

De asemenea, utilizatorii pot personaliza jocul preferat alocand comenzi de joc si macro-uri celor noua taste G programabile, ce faciliteaza acces usor si rapid la comenzi complexe. Orion Spark suporta pana la 27 de comenzi pe cele trei profile iar setarea lor este usoara cu ajutorul Logitech Gaming Software.

Pret si disponibilitate

Tastatura Logitech Orion Spark va fi disponibila in Europa din luna noiembrie 2014 la un pret recomandat de 179,99 Euro.

California, NEWARK – 17 septembrie 2014 – Logitech

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.